Miejscowości w okolicach Lublina (do 50 kilometrów) wartych odwiedzenia.

Zwiedzanie Kozłówki

1. Kozłówka (35 km od Lublina): We wnętrzu barokowo-klasycystycznego pałacu mieści się jedno z najwspanialszych w Polsce muzeów wnętrz pałacowych. Pałac otacza piękny ogród. Można tu również zwiedzić wnętrze kaplicy pałacowej, a także odwiedzić Galerię Socrealizmu i powozownię.

Zwiedzanie Nałęczowa

2. Nałęczów Zdrój (25 km od Lublina) to jedno z najsłynniejszych polskich uzdrowisk, specjalizujące się w leczeniu chorób serca i układu krążenia. Można tu pospacerować po Parku Zdrojowym, obejrzeć zabytkową zabudowę willową i Pałac Małachowskich, spróbować wód mineralnych w pijalni, a także zrelaksować się w kompleksie wodnym Atrium.

Zwiedzanie Wojciechowa

3. Wojciechów  (20 km od Lublina): gotycko-renesansowa wieża mieszkalno-obronna z XVI w. W wieży mieścił się niegdyś zbór arian, obecnie jest tu Muzeum Kowalstwa. Wojciechów, posiadający tradycje kowalskie, ma również kuźnię, w której można obejrzeć pokaz pracy kowala.

Zwiedzanie Lubartowa

4. Lubartów (30 km od Lublina): Barokowy pałac Sanguszków przebudowany przez wybitnego architekta Pawła Antoniego Fontanę w XVIII w. Pałac w swej historii pełnił funkcję również szpitala wojskowego i klasztoru, a obecnie mieści się tu Starostwo Powiatowe. Pałac otacza rozległy park krajobrazowy. W Lubartowie koniecznie trzeba również zobaczyć barokową bazylikę św. Anny.

Zwiedzanie Zawieprzyce

5. Zawieprzyce (20 km od Lublina): Pozostałości dawnego zespołu pałacowego, w którego skład wchodzą: ruiny zamku z XV wieku przebudowanego w XVII wieku na pałac, kaplica, lamus, ruiny oranżerii i park. W zabytkowym lamusie mieści się wystawa broni i strojów z epoki Jana III Sobieskiego. Obiekt położony na wysokim brzegu doliny rzeki Wieprz.

Zwiedzanie Łęcznej

6. Łęczna (25 km od Lublina): Pozostałości po zespole dworsko-parkowym w Podzamczu. W zrewitalizowanym w 2019 roku parku można zobaczyć ruiny dawnych zabudowań gospodarczych. W jednym z budynków znajduje się wieża widokowa. Alejkami w parku można przejść wzdłuż rzeki Wieprz i Świnka. W centrum miasta znajduje się także zabytkowy kościół św. Marii Magdaleny i barokowa synagoga.

Zwiedzanie Bochotnicy

7. Bochotnica (50 km od Lublina): Ruiny XIV-wiecznego zamku zbudowanego według legendy przez Kazimierza Wielkiego dla Esterki. Z ruin zamku, położonych na wzgórzu roztcza się panorama widokowa na wioskę. W Bochotnicy znajduje się także dawny kamieniołom wapienia opoki w postaci sztolni. Wioskę otaczają wzgórza poprzecinane siecią wąwozów – ciekawe miejsca na wycieczki piesze.

Zwiedzanie Garbowa

8. Garbów (20 km od Lublina): Na niewielki wzgórzu stoją tu ruiny kościoła św. Wojciecha z XVIII wieku spalonego w 1915 roku. W centrum miejscowości znajduje klasycystyczny pałac z XVIII wieku otoczony przez park i stawy.

Zwiedzanie Bychawy

9. Bychawa (25 km od Lublina): Ruiny pałacu z 1730 roku, otoczone fosą, w miejscu gdzie dawniej stał zamek. Malowniczo położone na wzgórzu. Poniżej wzgórza, na którym znajdują się ruiny, można spacerować wokół 10-hektarowego zalewu zlokalizowanego w dolinie potoku Kosarzewka.

Zwiedzanie Piaski

10. Piaski (25 km od Lublina): Ruiny zboru kalwińskiego z XVIII wieku na wzgórzu przy stawach. W sąsiedztwie dawniej stał zamek, który jednak rozebrano.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.